субота, 14 грудня 2024 р.

Акція "16 днів проти насильства"

 Учні та вчителі Красноріченського ліцею долучились до Всеукраїнської акції «16 днів проти насильства», яка з 1991 року підтримується міжнародною спільнотою і проводиться з 25 листопада по 10 грудня.

Метою проведення акції «16 днів проти насильства» є привернення уваги громадськості до актуальної для українського суспільства проблеми подолання насилля.

З метою визначення ставлення та обізнаності щодо домашнього насильства було проведено  опитування серед учнів 6-11 класів.


Аналіз результатів дозволив виявити наступний розподіл думок стосовно актуальності проблеми насильства: 40% опитаних дітей вважають, що проблема насильства є актуальною в нашій країні, 60% дітей не замислювались раніше над цим питанням.


Основними причинами насильства серед молоді 20% опитаних учнів назвали вплив ЗМІ, інтернету, виховні проблеми, кризи в суспільстві, війна в Україні, 80% припадає на вплив алкоголю, та наркотиків.

На питання, що думають учніі з приводу демонстрації на теле- та кіноекрані бойовиків та фільмів з

елементами насилля отримані наступні результати:

-29% іноді переглядають,

-57% байдужі до них,

-14% вважають, що потрібен контроль спеціалістів, які б забороняли демонстрацію насльства на екрані.


Як свідчать відповіді на запитання «Чи були ви свідком насильства?» 100% учнів дають негативну відповідь.

Відповіді дітей свідчать про те, що вони особисто зазнавали насильства. Зазнають морального приниження 100% опитаних.

Аналіз результатів свідчить про те, що в разі виникнення ситуації насильства діти, в першу чергу, звернуться за допомогою до батьків (60%), менший відсоток відповідей набрав варіант «Звернусь до друзів» – 20%. Ще 20% не розраховують на допомогу інших, діятимуть на власний розсуд.

Таким чином отримані у ході дослідження дані дозволили зробити висновки про те, що як хлопці, так і дівчата визнають наявність жорстокого ставлення до них з боку, однолітків, старших учнів, членів сім’ї, проявів фізичного, психологічного (емоційного) насильства. В громаді проводиться певна робота по питанню попередження та протидії насильства. З метою запобігання насильства щодо дітей необхідна чітка цілеспрямована та скоординована робота педагогічного, учнівського колективів та сім’ї, активна протидія негативним чинникам.                                  

Вирішальна роль у протидії насильству і булінгу належить педагогам. Проте впоратися з цією проблемою вони можуть тільки завдяки системному підходу та підтримки керівництва школи, батьків, представників місцевих органів влади та громадських організацій, а також із залученням та участю дітей.


Толерантність- це терпимість до ін­ших думок і вірувань, до чужого способу життя, поведінки, звичаїв, почуттів, ідей, вірувань.

Свою толерантність ми можемо проявляти по-різному:

-відсторонено, без зайвої критики;

-витримано, спокійно, очікуючи компромісно­го для усіх варіанту;

-доброзичливо, активно розуміючи мотиви та­кої поведінки людини, намагаючись допомогти в разі необхідності.

Учні прийняли участь в диспуті на тему “Толерантність: достоїнство чи поступка?”


В рамках акції 5 грудня учні ліцею приєдналися до Національного уроку волонтерства та дізнались, чим важливе волонтерство та як долучитись до цього руху.


Також учні ліцею прийняли участь в просвітницькому конкурсі «Творчість проти насильства» за ініціативи управління превентивної діяльності ГУНП  в Дніпропетровській області та представили свої роботи за напрямком конкурс малюнків "Мир у кожному серці" 


В рамках акції "16 днів проти насильства" Красноріченський ліцей разом з коаліцією "Луганщина. Жінки. Мир. Безпека" провів низку заходів "Коло безпеки" у якому взяли участь учні молодших ,старших класів та вчителі закладу.


неділя, 17 листопада 2024 р.

16 листопада- Міжнародний день толерантності

 Толерантність – це насамперед  чесність… Це термін, який означає, що ви терпите думки інших, навіть якщо ви не погоджуєтесь. Це мистецтво жити у світі різних людей та ідей, виявляти свою точку зору, але при цьому адекватно сприймати думки інших людей, не порушуючи їх права та свободу. Водночас  толерантність – це не якісь вчинки, поблажливість чи потурання, це – здатність сприймати без агресії інший спосіб життя, поведінку, інші погляди шляхом встановлення довірливих взаємовідносин, співпраці та компромісу.

Щороку 16 листопада світ святкує Міжнародний день толерантності. Саме цього дня 1995 року на 28-й Генеральній конференції ЮНЕСКО було одностайно прийнято Декларацію принципів толерантності.

Презентація "Толерантність починається з мене" 

Під толерантністю в Декларації розуміється «повага, прийняття і правильне розуміння багатого різноманіття культур нашого світу, наших форм самовираження і способів проявів людської індивідуальності». Декларація проголошує «визнання того, що люди за своєю природою розрізняються за зовнішнім виглядом, соціальним становищем, мовою, поведінкою і цінностями й мають право жити в світі і зберігати свою індивідуальність».

На жаль, в історії людства було і є зараз безліч випадків, коли війни виникали через розлад між людьми, через брак злагоди і взаємоповаги. З розвитком суспільства прийшло розуміння, затверджене в Декларації: «взаємотерпимість, толерантне ставлення один до одного, солідарність, діалог і взаєморозуміння повинні стати нормою поведінки і дій всіх людей без винятку, груп людей, політичних партій, громадських організацій і рухів, адже толерантність є не тільки важливим принципом, а й необхідною умовою миру та соціально-економічного розвитку людей».

Для української мови поняття «толерантність» відносно нове. Але це не означає, що його не існувало для українців. Просто називалося воно інакше — терпіння, терпимість. До речі, у перекладі з латинської «tolerance» і означає «терпіння».

Міжнародний день толерантності має нагадати нам про необхідність без агресії сприймати думки, погляди та ідеї, які не збігаються із власними, про терпимість до чужого способу життя, релігійної, національної й культурної належності, мови, звичаїв, цінностей, почуттів, фізичного і психічного стану, зовнішнього вигляду. Толерантність сьогодні — це єдність у різноманітті, те, що сприяє переходу від війни до культури миру; це яскравий показник ступеню демократичності кожної держави й одна з умов її розвитку.

«ТОЛЕРАНТНІСТЬ – це…»

  1. Співпраця, дух партнерства.
  2. Готовність миритися з чужою думкою.
  3. Повага до людської гідності.
  4. Повага прав інших.
  5. Здатність поставити себе на місце іншого.
  6. Прийняття іншого таким, яким він є.
  7. Повага права бути іншим.
  8. Прийняття різноманітності . .
  9. Визнання рівності інших.
  10. Терпимість до чужого вірування, думки, поведінки.
  11. Відмова від домінування.

Правила толерантного спілкування:

  • Бути завжди уважним.
  • Бути терпимим під час суперечки і аргументувати свою думку.
  • Бути гуманним і милосердним.
  • Не ображати співрозмовника

субота, 28 вересня 2024 р.

День психічного здоров'я в ліцеї 2024

 План заходів до 

ДНЯ ПСИХІЧНОГО ЗДОРОВ’Я

Термін:01.10-10.10


Підготувала: практичний психолог Гайда О.М.

Всесвітній день психічного здоров’я (World Mental Health Day) або День ментального здоров’я у світі та в Україні відзначається щороку 10 жовтня. Свято покликане звернути увагу на проблеми, пов’язані з психічним станом людини, обізнаністю про профілактику ментальних розладів, способи турботи про ментальне здоровʼя та для підтримки людей з подібними захворюваннями.
Понад 1,5 млн. мешканців нашої країни страждає від психічних захворювань. Понад 2 мільйонів щороку звертаються за допомогою до фахівців психіатрії та більшість з них госпіталізуються. Нервові розлади різного характеру та різного ступеня важкості є проблемою кожного третього українця. До того ж, наша країна посідає 1-ше місце за кількістю психічних розладів в Європі.
Це статистика до повномасштабного вторгнення. Близько 10 млн. мільйонів українців можуть зіткнутися з ризиком розвитку психічних розладів, таких як депресія та посттравматичний стресовий розлад, внаслідок війни.
Для того, щоб ніколи не довелося мати справу з психічними захворюваннями, важливо не лікувати наслідки, а попереджати та запобігати можливій появі недуги. Фізичний і психічний стан людини тісно взаємопов’язані. Існує кілька правил для підтримки здорового тіла і духу:
-Спорт і правильне харчування.
-Глибокий сон не менше 7-8 годин.
-Хобі та захоплення.
-Спілкування з цікавими і позитивними людьми.
-Уміння і можливість виговоритися.
Ментальне здоров'я в першу чергу залежить від кожного з нас та наших рідних. Ми повинні навчитися зберігати стійкість та душевну рівновагу в найскладніших ситуаціях.



 В нашому закладі сплановані різноманітні цікаві заходи до Дня психічного здоров'я!.
Запрошуємо учнів, вчителів та батьків прийняти активну участь!


Мета заходів - створення умов для збереження і розвитку психічного здоров'я учасників освітнього процесу у ліцеї.

Завдання:

- підвищити рівень обізнаності про психічне здоров'я; 

- познайомити учасників тематичного дня зі способами подолання негативних емоцій;

- представити альтернативні способи проведення змін/динамічних пауз під час навчального процесу;

- формувати навички саморегуляції, релаксації;

- формувати позитивний образ класного та педагогічного колективів.


1. Загальношкільна психологічна акція «Нехай сяють наші зірки!» для учнів 1-х – 11-х класів та вчителів https://www.canva.com/design/DAGSCR817lA/nAHLl56GwrrqJ7yyC_vt7A/edit?utm_content=DAGSCR817lA&utm_campaign=designshare&utm_medium=link2&utm_source=sharebutton

2. Акція «Колекція теплих слів» для учнів 5-х – 11-х класів, вчителів та батьків

https://docs.google.com/presentation/d/1uqjC3sDXqpdJKL2cCFOGtieZr1PkQIPoXEtpsujnBGU/edit?usp=sharing

3. Лекція«Психічне здоров’я» для учнів1-11 кл-х класів

https://www.canva.com/design/DAGSC9M1BKk/NSTXN2qDjKycGu1T4OztDQ/edit?utm_content=DAGSC9M1BKk&utm_campaign=designshare&utm_medium=link2&utm_source=sharebutton

4. Виставка малюнків «Гарний настрій-запорука здоров'я» для учнів 1-х – 4-х класів

https://docs.google.com/document/d/130tiI9-a2ahiyMQXnkY7sNTHR0D8-hcxQpH8p0dZOsE/edit?usp=sharing

5. Психологічна гра «Світ без тебе» для вчителів
6. Техніка «Стан мрії» (Робота з МАК) для вчителів
7. Кокотест «Міст» для вчителів
8. Ізотерапія (колективний малюнок «Ми разом і це чудово!») для вчителів.

неділя, 1 вересня 2024 р.

Про організацію роботи психологічної служби у 2024-2025 н.р.

 Згідно Листа ДНУ ІМЗО №21/08-1233 від 08.08.2024  “Про методичні рекомендації “Пріоритетні напрями роботи психологічної служби в системі освіти України у 2024/2025 навчальному році” головним пріоритетом діяльності психологічної служби в закладах освіти є розв’язання освітніх та виховних завдань, що сприятиме збереженню психологічного здоров’я всіх учасників освітнього процесу.

Основними завданнями роботи психологічної служби є:

  • Психологічний супровід учасників освітнього процесу в умовах воєнного стану: допомога в подоланні стресу, посттравматичних розладів, адаптації до нових умов життя.

  • Профілактика булінгу, кібербулінгу та інших форм насильства в освітньому середовищі: створення безпечного клімату в ліцеї, розвиток навичок емпатії та толерантності.

  • Розвиток соціальних навичок учнів: формування комунікативних компетенцій, навичок співпраці, лідерства.

  • Психологічна підтримка дітей з особливими освітніми потребами: індивідуальна робота з учнями, консультації для батьків.

  • Професійний розвиток психологів і соціальних педагогів: підвищення кваліфікації, обмін досвідом, участь у тренінгах та семінарах.

Серед пріоритетних напрямів роботи можна виділити наступні:  

  1. Навчальну діяльність, яка включає в себе:

-  впровадження “годин психолога та соціального педагога” з метою подолання освітніх втрат та подолання наслідків травматичних інцидентів, налагодження контакту, довіри та комунікації.

- роботу щодо статевого виховання учасників освітнього процесу.

  1. Просвітницьку робота, котра включає:

  • психоедукацію (пояснення і донесення до учасників освітнього процесу необхідної інформації про психічне здоров’я, психологічні проблеми та їх наслідки для особистості) ,яка може здійснюватися у закладі освіти за допомогою різних засобів: інформаційних буклетів, відеофільмів, групових лекцій, тренінгів, презентацій, флеш-мобів, інтернет-ресурсів тощо

  • години спілкування з дітьми для попередження їх втягнення до неформальних угрупувань, небезпечних для життя квестів, ігор, надавати учасникам освітнього процесу алгоритм дій в ризикованих ситуаціях, інформувати їх про номери «гарячих ліній».

  • заходи з підвищення загального рівня правової свідомості, формування навичок безпечної поведінки здобувачів освіти під час подорожі, у новому місці перебування та вдома, виховання поваги до прав та основних свобод людини, толерантного ставлення до постраждалих від торгівлі людьми.

  • заходи з формування належного рівня медіакультури особистості.

  • заходи про збереження й зміцнення здоров’я і навички поведінки у небезпечних ситуаціях, зокрема уникнення ураження мінами та іншими вибухонебезпечними залишками війни.

  1. Діагностичну роботу, що проводиться з метою обрання способу, методу та обсягу психосоціальної допомоги.

  • в роботі рекомендується використовувати оновлений діагностичний мінімум на 2024 рік  та циклограми діяльності, розроблені Українським науково-методичним центром практичної психології і соціальної роботи.

  1. Профілактичну роботу, яка включає в себе

  • заходи з профілактики адиктивної поведінки у підлітків.

  • питання побудови безпечного освітнього середовища, формування у здобувачів освіти здатності протистояти булінгу (цькуванню), навичок ненасильницької поведінки, побудови конструктивного діалогу.

  • заходи з запобігання суїцидальним проявам серед дітей.

  1. Корекційну роботу, основна мета якої – сприяння повноцінному психічному та особистісному розвитку здобувачів освіти.

  2.  Консультування за запитом педагогів або батьків.

У листі МОН також зазначається , що у 2024-2025 н.р. буде проведено четверту хвилю Українського лонгітюдного дослідження – це моніторинг впливу різних факторів на здоров’я українських дітей протягом життя (починаючи із 6 класу) з особливим фокусом на ризикованій поведінці щодо власного здоров’я .

Також буде продовжена робота психологів та соціальних педагогів в єдиній електронній системі звітності.

Таким чином, у 2024/2025 навчальному році пріоритетним завданням психологічної служби в системі освіти України залишається збереження і зміцнення психічного здоров’я всіх учасників освітнього процесу.

 







середа, 27 березня 2024 р.

27.03 в Красноріченському ліцеї для вчителів та учнів пройшов тренінг “Даємо собі раду”.

 Психологічні ресурси - життєва енергія, яку ми використовуємо для вирішення будь-яких життєвих завдань.  Це те, наскільки добре людина може відчувати себе без будь-якої підтримки, не вдаючись до захисних ілюзій і заперечення, чітко усвідомлюючи реальний стан справ, але витримуючи стрес і зберігаючи себе.

Якщо ніколи не пірнати в глибину та не розбиратися зі своїми переживаннями, вони будуть жити своїм життям. І коли накладеться багато труднощів, психіка може дати збій.

Саме відновленню власних ресурсів був присвячений тренінг, проведений психологом Гайдою О.М. Учасники тренінгу взяли участь у вправах з позитивної та  тілесно- орієнтовної психотерапії,  арт- терапевтичних вправ та візуалізації. Сьогодні ми  проживали те, що турбує: не витісняли, а зустрічались зі своїми емоціями, називали їх, приймали та ділились з іншими. 

60% вчителів отримали психологічну підтримку. Головний результат- проведеної роботи - позитивні відгуки учасників та  їх бажання спрямувати свої ресурси  у потрібне русло.

Дякую всім, хто долучився до тренінгу!