субота, 28 вересня 2024 р.

День психічного здоров'я в ліцеї 2024

 План заходів до 

ДНЯ ПСИХІЧНОГО ЗДОРОВ’Я

Термін:01.10-10.10


Підготувала: практичний психолог Гайда О.М.

Всесвітній день психічного здоров’я (World Mental Health Day) або День ментального здоров’я у світі та в Україні відзначається щороку 10 жовтня. Свято покликане звернути увагу на проблеми, пов’язані з психічним станом людини, обізнаністю про профілактику ментальних розладів, способи турботи про ментальне здоровʼя та для підтримки людей з подібними захворюваннями.
Понад 1,5 млн. мешканців нашої країни страждає від психічних захворювань. Понад 2 мільйонів щороку звертаються за допомогою до фахівців психіатрії та більшість з них госпіталізуються. Нервові розлади різного характеру та різного ступеня важкості є проблемою кожного третього українця. До того ж, наша країна посідає 1-ше місце за кількістю психічних розладів в Європі.
Це статистика до повномасштабного вторгнення. Близько 10 млн. мільйонів українців можуть зіткнутися з ризиком розвитку психічних розладів, таких як депресія та посттравматичний стресовий розлад, внаслідок війни.
Для того, щоб ніколи не довелося мати справу з психічними захворюваннями, важливо не лікувати наслідки, а попереджати та запобігати можливій появі недуги. Фізичний і психічний стан людини тісно взаємопов’язані. Існує кілька правил для підтримки здорового тіла і духу:
-Спорт і правильне харчування.
-Глибокий сон не менше 7-8 годин.
-Хобі та захоплення.
-Спілкування з цікавими і позитивними людьми.
-Уміння і можливість виговоритися.
Ментальне здоров'я в першу чергу залежить від кожного з нас та наших рідних. Ми повинні навчитися зберігати стійкість та душевну рівновагу в найскладніших ситуаціях.



 В нашому закладі сплановані різноманітні цікаві заходи до Дня психічного здоров'я!.
Запрошуємо учнів, вчителів та батьків прийняти активну участь!


Мета заходів - створення умов для збереження і розвитку психічного здоров'я учасників освітнього процесу у ліцеї.

Завдання:

- підвищити рівень обізнаності про психічне здоров'я; 

- познайомити учасників тематичного дня зі способами подолання негативних емоцій;

- представити альтернативні способи проведення змін/динамічних пауз під час навчального процесу;

- формувати навички саморегуляції, релаксації;

- формувати позитивний образ класного та педагогічного колективів.


1. Загальношкільна психологічна акція «Нехай сяють наші зірки!» для учнів 1-х – 11-х класів та вчителів https://www.canva.com/design/DAGSCR817lA/nAHLl56GwrrqJ7yyC_vt7A/edit?utm_content=DAGSCR817lA&utm_campaign=designshare&utm_medium=link2&utm_source=sharebutton

2. Акція «Колекція теплих слів» для учнів 5-х – 11-х класів, вчителів та батьків

https://docs.google.com/presentation/d/1uqjC3sDXqpdJKL2cCFOGtieZr1PkQIPoXEtpsujnBGU/edit?usp=sharing

3. Лекція«Психічне здоров’я» для учнів1-11 кл-х класів

https://www.canva.com/design/DAGSC9M1BKk/NSTXN2qDjKycGu1T4OztDQ/edit?utm_content=DAGSC9M1BKk&utm_campaign=designshare&utm_medium=link2&utm_source=sharebutton

4. Виставка малюнків «Гарний настрій-запорука здоров'я» для учнів 1-х – 4-х класів

https://docs.google.com/document/d/130tiI9-a2ahiyMQXnkY7sNTHR0D8-hcxQpH8p0dZOsE/edit?usp=sharing

5. Психологічна гра «Світ без тебе» для вчителів
6. Техніка «Стан мрії» (Робота з МАК) для вчителів
7. Кокотест «Міст» для вчителів
8. Ізотерапія (колективний малюнок «Ми разом і це чудово!») для вчителів.

неділя, 1 вересня 2024 р.

Про організацію роботи психологічної служби у 2024-2025 н.р.

 Згідно Листа ДНУ ІМЗО №21/08-1233 від 08.08.2024  “Про методичні рекомендації “Пріоритетні напрями роботи психологічної служби в системі освіти України у 2024/2025 навчальному році” головним пріоритетом діяльності психологічної служби в закладах освіти є розв’язання освітніх та виховних завдань, що сприятиме збереженню психологічного здоров’я всіх учасників освітнього процесу.

Основними завданнями роботи психологічної служби є:

  • Психологічний супровід учасників освітнього процесу в умовах воєнного стану: допомога в подоланні стресу, посттравматичних розладів, адаптації до нових умов життя.

  • Профілактика булінгу, кібербулінгу та інших форм насильства в освітньому середовищі: створення безпечного клімату в ліцеї, розвиток навичок емпатії та толерантності.

  • Розвиток соціальних навичок учнів: формування комунікативних компетенцій, навичок співпраці, лідерства.

  • Психологічна підтримка дітей з особливими освітніми потребами: індивідуальна робота з учнями, консультації для батьків.

  • Професійний розвиток психологів і соціальних педагогів: підвищення кваліфікації, обмін досвідом, участь у тренінгах та семінарах.

Серед пріоритетних напрямів роботи можна виділити наступні:  

  1. Навчальну діяльність, яка включає в себе:

-  впровадження “годин психолога та соціального педагога” з метою подолання освітніх втрат та подолання наслідків травматичних інцидентів, налагодження контакту, довіри та комунікації.

- роботу щодо статевого виховання учасників освітнього процесу.

  1. Просвітницьку робота, котра включає:

  • психоедукацію (пояснення і донесення до учасників освітнього процесу необхідної інформації про психічне здоров’я, психологічні проблеми та їх наслідки для особистості) ,яка може здійснюватися у закладі освіти за допомогою різних засобів: інформаційних буклетів, відеофільмів, групових лекцій, тренінгів, презентацій, флеш-мобів, інтернет-ресурсів тощо

  • години спілкування з дітьми для попередження їх втягнення до неформальних угрупувань, небезпечних для життя квестів, ігор, надавати учасникам освітнього процесу алгоритм дій в ризикованих ситуаціях, інформувати їх про номери «гарячих ліній».

  • заходи з підвищення загального рівня правової свідомості, формування навичок безпечної поведінки здобувачів освіти під час подорожі, у новому місці перебування та вдома, виховання поваги до прав та основних свобод людини, толерантного ставлення до постраждалих від торгівлі людьми.

  • заходи з формування належного рівня медіакультури особистості.

  • заходи про збереження й зміцнення здоров’я і навички поведінки у небезпечних ситуаціях, зокрема уникнення ураження мінами та іншими вибухонебезпечними залишками війни.

  1. Діагностичну роботу, що проводиться з метою обрання способу, методу та обсягу психосоціальної допомоги.

  • в роботі рекомендується використовувати оновлений діагностичний мінімум на 2024 рік  та циклограми діяльності, розроблені Українським науково-методичним центром практичної психології і соціальної роботи.

  1. Профілактичну роботу, яка включає в себе

  • заходи з профілактики адиктивної поведінки у підлітків.

  • питання побудови безпечного освітнього середовища, формування у здобувачів освіти здатності протистояти булінгу (цькуванню), навичок ненасильницької поведінки, побудови конструктивного діалогу.

  • заходи з запобігання суїцидальним проявам серед дітей.

  1. Корекційну роботу, основна мета якої – сприяння повноцінному психічному та особистісному розвитку здобувачів освіти.

  2.  Консультування за запитом педагогів або батьків.

У листі МОН також зазначається , що у 2024-2025 н.р. буде проведено четверту хвилю Українського лонгітюдного дослідження – це моніторинг впливу різних факторів на здоров’я українських дітей протягом життя (починаючи із 6 класу) з особливим фокусом на ризикованій поведінці щодо власного здоров’я .

Також буде продовжена робота психологів та соціальних педагогів в єдиній електронній системі звітності.

Таким чином, у 2024/2025 навчальному році пріоритетним завданням психологічної служби в системі освіти України залишається збереження і зміцнення психічного здоров’я всіх учасників освітнього процесу.