субота, 9 жовтня 2021 р.

Покоління Z та А

 

-     - Чи відомі вам прізвища  Ніла Хоува та Вільяма Штрауса  ?

 Це американські вчені, автори «Теорії поколінь», розробленої у 1991 р.

«Теорія поколінь» Ніла Хоува та Вільяма Штрауса  базується на твердженні, що історія суспільних процесів циклічна й «повторюється» кожні 80–90 років. За цей час суспільство проходить чотири етапи: підйому (у суспільстві домінує бажання групуватися й об’єднуватися), пробудження (переважає бажання автономії та індивідуальності), спаду (процвітання індивідуалізму) і кризи (руйнування старих суспільних інститутів і поява нових).

За один такий цикл постають чотири покоління. Під поколінням мається на увазі сукупність людей, які народилися у проміжок часу приблизно 20 років. Вони належать до однієї історичної епохи, мають подібні погляди й цінності, а також особливостей виховання.

Багато науковців критикують цю теорію за її стереотипізацію, проте дослідження в різних країнах показують, що вона таки спрацьовує.

Нині у закладах освіти співіснує чотири покоління людей :

·            покоління Х (45-50 років і старші) – цінують вищу освіту, роботі приділяють більше уваги, ніж сім’ї, поважають стабільність, дуже відповідальні, терплячі, економні.

·        -покоління Y (від 30 до 45 років) –  цінують вільну атмосферу, багато представників розлучені, працеголики, постійно навчаються на різних курсах, для них важлива соціальна взаємодія, атрибути успішної людини (квартира, машина, курорти, бренди тощо), вміють заробляти та накопичувати.

·         - покоління Z (люди від 10 до 30 років) з народження проводять час у своїх гаджетах,  безвідповідальні, не хочуть навчатися, якщо нецікаво, не налаштовані на кар’єру,  не прив’язані до сім’ї, не хочуть заводити дітей, не розуміють цінність стосунків, індивідуалісти,  звикли до матеріального достатку.

·        -  Покоління А (народжені після  2010 р.)-  повністю «цифрові діти», багато часу проводять в смартфонах ,їх складно заставити щось робити силою, знають чого хочуть, легко сприймають великий об’єм інформації, чутливі, легко говорять слова любові, компліменти.

Безперечно у кожному поколінні є винятки. Але як часто ми чуємо слова «Діти зараз зовсім інші».

Покоління Z та А – це наші сучасні, всім знайомі учні.  Зарубіжні й вітчизняні психологи зазначають, що через те, що вони багато часу проводять в інформаційному середовищі, у них розвиваються  специфічні психологічні особливості :

·         гіперактивність. Нині збільшується число так званих «дітей індиго» або дітей з дефіцитом уваги та гіперактивності. Їм важко довго залишатися зосередженими на чомусь одному, вони дуже непосидючі й тому розтормошені та гіперактивні. У таких дітей часто виникають проблеми з успішністю, хоча при цьому вони можуть бути обдарованими в певних сферах діяльності.

·          схильність до доклінічних форм аутизму. Це не вид психічного розладу, а спосіб взаємодії зі світом людей, які з дитинства занурені в себе й не здатні спілкуватися з іншими. Власне, це своєрідний захист від проблем сучасного життя, по суті – спосіб десоціалізації. Такі діти стають менш товариськими, живуть у віртуальному світі фантазій і поступово стають інтровертами.

·         сенсорна депривація. Занурюючись в Інтернет, діти отримують менше сенсорних сигналів із навколишнього світу. Спостерігається спад здатності до співпереживання, емпатії.

Ці психологічні особливості суттєво впливають на вміння дітей співпрацювати, взаємодіти з оточенням, вирішувати проблемні ситуації, конфлікти.

Окрім цього, різні моделі поведінки поколінь XYZA (мотиви, цілі, напрями розвитку; способи спілкування, управління людьми, вирішення конфліктів) можуть призвести до непорозуміння між дорослими та дітьми.

Отже, сьогодні дуже важливо навчитись вибудовувати адекватну і продуктивну співпрацю між вчителями та учнями.

Немає коментарів:

Дописати коментар